Idzie wiosna, temperatura powietrza rośnie, a w wodach powoli rozkręca się wegetacja. Generalnie lubimy taką aurę. Ale w tym roku wszyscy hydrofile i wodniacy, którzy na świeżo mają w pamięci letnią katastrofę ekologiczną w Odrze, z niepokojem patrzą na rzekę. Zasolenie Odry, na niektórych jej odcinkach, nadal jest wysokie, a alga z rzeki nie wyparowała i nadal tam żyje. Czy katastrofa się powtórzy?
Tego nie wiemy. Nikt odpowiedzialnie i z całą pewnością nie może odpowiedzieć na to pytanie. Naukowcy z krajów, które doświadczyły podobnych zdarzeń (choć może na mniejszą skalę), od 60 lat nie potrafią odpowiedzieć na wiele pytań i jednoznacznie określić, kiedy dochodzi do toksycznych zakwitów, a kiedy nie. Niemniej jednak warunki środowiskowe w Odrze bardzo uprawdopodabniają powtórzenie się tragicznego scenariusza.
Aby lepiej rozumieć mechanizmy niepożądanych zjawisk i spróbować im skutecznie zapobiegać lub chociaż minimalizować szkody, niezbędna jest wiedza. I właśnie w tym celu Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy organizuje w swojej siedzibie w Warszawie międzynarodową konferencję naukową pt. „Harmful blooms of Prymnesium parvum in freshwaters – consequences and mitigation measures”. Wydarzenie, które zaplanowano na ostatni dzień marca, poświęcone jest zagadnieniom związanym z katastrofą ekologiczną w Odrze z lata 2022 r. Główną ideą konferencji jest zgromadzenie naukowców i ekspertów, którzy mają doświadczenie w problematyce toksycznych zakwitów „złotej algi” i stworzenie możliwości wymiany wiedzy, doświadczeń i spostrzeżeń. Posłużą one jako podstawa i wsparcie dalszych działań, które mają na celu skuteczną ochronę wód.
Konferencja prowadzona będzie po polsku z równoczesnym tłumaczeniem na język angielski. Wydarzenie będzie relacjonowane na żywo w sieci. Rejestracja na konferencję przez stronę organizatora otwarta.