Dyrektywa CSRD
Nazwa Dyrektywy CSRD odmieniana jest przez wszystkie przypadki od ponad roku. Ten opracowywany przez Komisję Europejską dokument został w listopadzie oficjalnie przyjęty przez Parlament Europejski. Rozpoczyna to ostatni etap jego przyjmowania.
Pełna nazwa CSRD to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive). Brzmi niepozornie i wskazuje, że nie chodzi o nowe kwestie, a o aktualizację istniejących przepisów. O co więc tyle hałasu?
Co trzeba będzie sprawozdawać?
Sporo emocji budzą nowe obowiązki wprowadzane CSRD, dotyczące bardzo dużej grupy przedsiębiorstw. Regulują one coroczne raportowanie mierzalnych elementów zrównoważonego rozwoju w firmie. Na potrzeby tego rodzaju sprawozdawczości konieczne będzie gromadzenie danych w odniesieniu do wielu aspektów działalności przedsiębiorstwa. Są to zarówno kwestie dobrze znane, takie jak mitygacja zmian klimatu, prawa pracownicze, gospodarka odpadami, ale też mniej powszechnie analizowane zagadnienia, takie jak bioróżnorodność, pracownicy w łańcuchu wartości (czyli zarówno w łańcuchu dostaw, jak i na etapie posprzedażowym).
Sprawozdawczość odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną. Wymogi wypełniania raportów mają być narzucone z góry w postaci standardów ESRS opracowanych przez EFRAG. Więcej o standardach raportowych i terminach ich opracowania można znaleźć w naszym artykule poświęconym ESRS.
Przewidziane są zarówno wspólne wymogi ogólne dla wszystkich przedsiębiorstw, jak i standardy branżowe, specyficzne dla każdego z sektorów gospodarki. Nie będzie więc możliwe przedstawianie jedynie wybranych danych oraz modyfikacja sposobu ich prezentacji. Ma to zapewnić wiarygodność i porównywalność informacji. Dyrektywa CSRD w swoich założeniach ma zapobiegać greenwashingowi i pozwolić na porównywanie efektów działalności firm, a także śledzenie przez odbiorców postępów w osiąganiu celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Co istotne, CSRD przewiduje także sankcje za nieprzekazywanie raportów i ich nierzetelne wypełnianie.
Terminy wdrożenia CSRD
Dyrektywa CSRD jako akt prawny nieobowiązujący wprost w państwach członkowskich musi zostać przeniesiona do prawa krajowego. Dokładne rozwiązania przyjęte przez Polskę będą znane w 2023 r., gdyż już wtedy część dużych przedsiębiorstw będzie musiała sprawozdawać zgodnie z nowymi wymogami.