Latarnie morskie od zarania dziejów służą jako punkt nawigacyjny dla statków. Są nie tylko drogowskazami i znakami bezpieczeństwa, lecz także zabytkowymi budowlami, świadkami niejednej morskiej przygody i wyjątkowymi obiektami turystycznymi. Przyozdabiają morskie wybrzeża w różnych zakątkach świata, nieraz znajdując się w niezwykle odległych miejscach i rozświetlając drogę do domu powracającym z morza. W tym artykule przestawiamy 10 najbardziej znanych latarni morskich na świecie, które dla każdego miłośnika podróży powinny być obiektem wartym odwiedzenia.
Latarnia morska Portland Head Light (USA)
Zbudowano ją w 1791 r., co czyni z niej jedną z najstarszych latarni w USA. Leży na skalistym wybrzeżu miasta Cape Elizabeth, w stanie Maine. Oferuje zapierający dech w piersiach widok na Atlantyk. To jedna z najsłynniejszych latarni morskich ze względu na budulec, z którego powstała. Zbudowano ją jedynie z gruzu i cegieł. Jej wysokość to ponad 24 m, a emitowane światło widać w odległości 44 km. Jest symbolem wytrwałości i historii morskiej regionu. Wieża latarni morskiej jest otwarta dla zwiedzających tylko w jeden dzień w roku, w Dzień Otwartej Latarni Morskiej w stanie Maine.
Latarnia morska w Chanii (Grecja)
Zbudowana pod koniec XVI w. przez Wenecjan, a w latach 1830-1840 zrekonstruowana przez Egipcjan jest kolejną z najstarszych latarni na świecie. To wyjątkowy punkt orientacyjny w starym porcie Chanii. Ta egipsko-wenecka latarnia morska mierzy 26 m, a jej światło miga na czerwono co 2,5 sekundy. Niestety wieża jest zamknięta, a tym samym niedostępna dla zwiedzających.
Latarnia morska Les Éclaireurs (Argentyna)
Położona na Kanale Beagle jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Ushuaia. Jej czerwono-biała kamienna wieża opiera się południowym burzom od 1920 r. Znana jako „Latarnia na końcu świata” znajduje się na małej wyspie. Jest zbudowana z cegieł i ma 11 m wysokości. Nadal działa, jest zdalnie sterowana, zautomatyzowana, niezamieszkana i niedostępna dla zwiedzających. Od lat strzeże morskiego wejścia do Ushuaia.
Latarnia morska Lindesnes (Norwegia)
Jest to pierwsza latarnia morska w Norwegii. Jej światło wskazuje drogę od 1656 r. Znajduje się w najbardziej wysuniętym na południe punkcie kraju, na skalistym wybrzeżu. Jest ważnym punktem orientacyjnym – wskazuje, gdzie Morze Północne spotyka się z Bałtykiem. Oferuje wspaniałe widoki. Do dziś swoją pracę pełni tu dwóch, jedynych w kraju, latarników. Znajduje się tam Muzeum Fundacji Lindesnes.
Latarnia morska Fanad Head (Irlandia)
To działająca od 1817 r. latarnia morska znajdująca się u ujścia Lough Swilly. Została uznana za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na świecie. Położona na malowniczym półwyspie Fanad w hrabstwie Donegal gwarantuje piękny widok na Atlantyk. Jest popularnym miejscem wśród turystów, oferującym nie tylko piękne krajobrazy, ale także wgląd w bogatą historię morską Irlandii. Wysokość wieży od fundamentów do szczytu (nie licząc latarni) wynosi 22 m.
Latarnia morska Cape Hatteras (USA)
Najwyższa latarnia w Stanach Zjednoczonych, Cape Hatteras, mierzy 60 m wysokości. Jest znana jako „Cmentarzysko Atlantyku” ze względu na liczne wraki statków w okolicy. Jej charakterystyczne spiralne malowanie czyni ją łatwo rozpoznawalną. Często zajmuje wysokie miejsca na listach najpiękniejszych i najbardziej znanych latarni morskich w USA.
Latarnia morska Peggy’s Point (Kanada)
Jedna z najczęściej fotografowanych latarni na świecie, Peggy’s Point, zbudowana została na granitowych skałach. Jest ikoną kanadyjskiego wybrzeża Atlantyku i przyciąga licznych turystów swoim malowniczym położeniem i prostą, ale uroczą architekturą. Stanowi atrakcję wioski rybackiej Peggy’s Cove na południowym brzegu, gdzie została zbudowana w 1915 r.
Latarnia morska w Dżuddzie (Arabia Saudyjska)
Jest najwyższą latarnią morską na świecie i wznosi się na wysokość 133 m. To nowoczesne dzieło architektoniczne, które stanowi ważny punkt orientacyjny w porcie w Dżuddzie. Jej budowa rozpoczęła się w 1987 r., a oddano ją do użytku w 1990 r. Światło latarni, usytuowane nad punktem obserwacyjnym, nadaje 3 błyski co 20 sekund. Zasięg światła wynosi 46 km.
Wieża Herkulesa (Hiszpania)
To najstarsza działająca latarnia morska. Została zbudowana w I w. n.e. Znajduje się na półwyspie, około 2,4 km od centrum A Coruña w północno-zachodniej Hiszpanii. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nie tylko zapewnia wspaniałe widoki ze swojego szczytu, ale także jest świadectwem starożytnej historii nawigacji. Ma 55 m wysokości i wychodzi na północnoatlantyckie wybrzeże Hiszpanii. Jest pomnikiem narodowym tego kraju. Wieżę odnowiono w 1791 r.
Latarnia morska Formentor (Hiszpania)
Położona jest na północnym krańcu Majorki w Hiszpanii. Zbudowana w 1863 r. latarnia ma 22 m wysokości i 44 km zasięgu. Znana jest z niesamowitych widoków na Morze Śródziemne. To popularne miejsce wśród turystów i fotografów. Obszar, na którym się znajduje, stanowi część pasma górskiego Sierra de Tramontana, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prowadzi do niej długa i kręta, nadmorska droga, otoczona klifami wznoszącymi się na wysokość 300 m.
Latarnie morskie jako światła przewodnie
Zwiedzając latarnie morskie świata, można podziwiać nie tylko ich niezwykłość architektoniczną i piękno, lecz także poznać część historii żeglarstwa. Budowle te od wieków stawiają opór sile morza, ale także są drogowskazem dla wracających do portów marynarzy. Każda z latarni ma własną, unikalną historię i charakter, co czyni z nich miejsca wyjątkowe i warte odwiedzenia.