źródło: PPNW
Ministerstwo Infrastruktury jest na ostatniej prostej przed przyjęciem Programu przeciwdziałania niedoborowi wody, w skrócie PPNW. Ku końcowi zbliżają się konsultacje i uzgodnienia międzyresortowe projektu Uchwały Rady Ministrów. Po zakończeniu tego etapu, należy spodziewać się publikacji dokumentu w Monitorze Polskim. Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez ministerstwo, Program powinien zostać przyjęty i opublikowany do końca 2022 r. Dzień po tym PPNW, a tym samym wskazane w nim działania zaczną obowiązywać.
Informacje o pracach nad przyjęciem PPNW znajdują się na stronach rządowych oraz Ministerstwa Infrastruktury.
Co można znaleźć w PPNW?
PPNW jest dokumentem planistycznym, zawierającym działania mające na celu poprawę deficytów wody. Do 2027 roku planuje się osiągniecie retencji na poziomie 15% średniego odpływu z wielolecia – to około 9 mld m3 wody. Dla porównania, zbiornik Włocławek ma pojemność 408 mln m3 – ponad 22 razy mniej.
W PPNW znajdują się wskazania do realizacji działań poprawiających ilość retencjonowanej wody w sposób naturalny. Są to na przykład renaturyzacje mokradeł i rzek, zabiegi rolnicze zatrzymujące wodę oraz tworzenie błękitno-zielonej infrastruktury w miastach. Zapisy PPNW mogą w przyszłości stanowić uzasadnienie dla instytucji finansujących potrzeby oraz decydujących o rodzaju podejmowanych działań. Dokument określa także plany Wód Polskich w zakresie kształtowania sztucznej retencji.
W treści Programu znajduje się również wiele przydatnych informacji o aktualnym stanie zasobów wodnych w Polsce i o obszarach zagrożonych deficytem. Poza tym przedstawione są dane dotyczące zużycia wody obecnie i w perspektywie do 2030 i 2050 roku oraz stan retencji w Polsce. Program zobrazowany jest mapami, które pozwalają w łatwy sposób określić sytuację dla danego miejsca w kraju.