Co roku w trzecim tygodniu listopada na świecie obchodzony jest Tydzień Edukacji Globalnej (TEG). Tegoroczna edycja jest już 25. i trwać będzie od 13 do 19 listopada. Idea przewodnia inicjatywy to zachęcanie społeczeństwa, zwłaszcza młodych ludzi, do poznawania świata i uświadamianie im globalnych powiązań. W przebieg akcji zaangażowanych jest wiele polskich instytucji i organizacji pozarządowych.
Czym jest Tydzień Edukacji Globalnej?
Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się dzięki Centrum Północ-Południe Rady Europy oraz Sieci Edukacji Globalnej w ramach programu unijnego iLEGEND III. W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za realizację inicjatywy jest Grupa Zagranica, czyli federacja 59 organizacji pozarządowych.
Tydzień Edukacji Globalnej jest okazją do prowadzenia działań wspierających aktywne obywatelstwo. W jego ramach organizowane są spotkania edukacyjne, festiwale, konkursy i webinaria, których rolą jest tłumaczenie przyczyn i konsekwencji zjawisk rządzących współczesnym światem. Do kluczowych zagadnień poruszanych w ramach inicjatywy należą zrównoważony rozwój, pokój i bezpieczeństwo oraz poprawa jakości życia. Co roku organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkich chętnych, w szczególności szkoły i instytucje edukacyjne.
Tydzień Edukacji Globalnej 2023 – priorytety
Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się pod hasłem: „Pokój dla planety. Planeta dla pokoju”. Odzwierciedla ono stanowisko Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który aktywnie podkreśla wpływ zmian klimatycznych na pokój i bezpieczeństwo na świecie. Kryzysy środowiskowe już dziś są przyczyną konfliktów, które w niektórych regionach przybierają postać zbrojną.
W szerszym ujęciu TEG wspiera wszystkie działania, których celem jest realizacja przynajmniej dwóch z pięciu filarów Agendy 2030, czyli: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo. Na głównej stronie internetowej Tygodnia Edukacji Globalnej można śledzić bieżące wydarzenia i relacje z wdrażania projektów. Jednocześnie w ramach inicjatywy przygotowano serię poradników dla nauczycieli i strategów w zakresie metodologii edukacji globalnej – we wrześniu br. opublikowano polskojęzyczną wersję przewodnika „Jak uczyć o klimacie”. Wcześniejsze publikacje obejmują m.in. materiały edukacyjne o zrównoważonej produkcji żywności czy procesie migracji.
Edukacja o wodzie – niezbędny element edukacji globalnej
Czarny scenariusz, w którym zmiana klimatu prowadzi do wojen, konfliktów i wyzysku, jest już rzeczywistością. W ostatnich latach nasilają się susze, pożary i powodzie, które pogłębiają rozwarstwienie społeczne i skutkują kryzysami humanitarnymi. A eksperci przestrzegają przed dalszą eskalacją problemów wodnych, przewidując masowe migracje z powodu podtopień obszarów nadmorskich lub wyczerpania zasobów wodnych na obszarach suchych i półsuchych.
Inicjatywy, takie jak Tydzień Edukacji Globalnej, są doskonałą okazją, aby uświadomić społeczeństwu zależności między konsumpcją, stopą węglową, globalnym ociepleniem i podażą wody. W łańcuch kluczowych zależności wplatają się tutaj również takie problemy, jak eutrofizacja, podwyższenie poziomu wód oceanów czy redukcja bioróżnorodności w ekosystemach morskich. O wszystkich tych sprawach trzeba mówić głośno i często.
Korzyści związane z edukacją o wodzie
Ludzie na całym świecie powinni zrozumieć, jak kluczowym i wrażliwym zasobem jest woda. Mowa nie tylko o wodzie pitnej, która podtrzymuje naszą codzienną egzystencję, ale również o tej wykorzystywanej w rolnictwie i przemyśle. Edukacja o obiegu wody w przyrodzie, znaczeniu zlewisk, a także dystrybucji i recyklingu wody to ważny i podstawowy krok w kierunku społecznej odpowiedzialności.
Ludzie świadomi problemów hydrologicznych będą aktywnie wspierać działania zmierzające do redukcji zanieczyszczenia wody, ochrony terenów podmokłych oraz zachowania naturalnych siedlisk. Ich protesty, petycje czy decyzje elekcyjne mogą przyczynić się do realnych zmian na lepsze.
Najważniejszą rolą edukacji o wodzie jest podkreślenie jej deficytowego charakteru i katastrofalnych skutków suszy. Wiedza w tym zakresie to podstawowy krok, aby zmotywować ludzi do odpowiedzialnej konsumpcji, gromadzenia deszczówki i powstrzymywania się od działań sprzyjających przedostawaniu się zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Jednocześnie świadomość pogłębiającego się kryzysu wodnego i związanych z nim zagrożeń może skłonić młodych ludzi do kształcenia się na ekspertów i technologów w tym temacie.
„Wodne Sprawy” jako platforma edukacyjna
Tydzień Edukacji Globalnej to inicjatywa zdecydowanie warta wsparcia i zaangażowania. Redakcja „Wodnych Spraw” stara się realizować jej założenia, informując, alarmując, doradzając i uświadamiając. Nasz zespół ekspertów dokłada wszelkich starań, aby problematykę wody przedstawiać w sposób kompleksowy, ułatwiający zrozumienie globalnych powiązań i czekających świat wyzwań.