Celem programu „Energia dla wsi” jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. W ramach programu rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji związanych z OZE.
Program ma przyczynić się do transformacji energetycznej na obszarach wiejskich w sposób zrównoważony – bez ograniczania rozwoju produkcji rolnej i żywnościowej. Realizacja programu ma zwiększyć dostęp do inwestycji OZE dla rolników oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych, przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów pozyskania energii przez mieszkańców obszarów wiejskich.
Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych. Pierwszy nabór ruszył już 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia. Budżet dla niego wynosi 100 mln zł, a pieniądze mogą zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki.
Składając wnioski o dotację, można ubiegać się o wsparcie na inwestycje dotyczące budowy elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji oraz magazynów energii.
Pożyczkę można uzyskać, ubiegając się o pieniądze na inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, instalacji wiatrowych oraz fotowoltaicznych.
Beneficjentami programu są nie tylko rolnicy. O wsparcie mogą ubiegać się również spółdzielnie energetyczne oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest wnioskowanie o pożyczkę w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych jest także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.
Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.