27 czerwca 2023 przyjęte zostały przez Komisję Europejską akty delegowane do Taksonomii dla czterech celów środowiskowych:
- zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich;
- przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym;
- zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola;
- ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.
Oznacza to, że wraz z kosmetycznymi zmianami w rozporządzeniach delegowanych dla celów klimatycznych Taksonomii (łagodzenie zmian klimatu oraz adaptacja do zmian klimatu), mamy już określone działalności uznawane na poziomie Unii Europejskiej za zrównoważone.
O tym jakie typy działalności zostały ujęte w Taksonomii pod kątem celu związanego z ochroną wód pisaliśmy już w maju. W rozporządzeniu delegowanym do Taksonomii znalazły się:
- produkcja, instalacja i związane z tym usługi dotyczące technologii kontroli wycieków umożliwiające ograniczenie wycieków i zapobieganie im w systemach zaopatrzenia w wodę;
- dostawa wody;
- oczyszczanie ścieków komunalnych;
- zrównoważone miejskie systemy odwadniania;
- rozwiązania oparte na zasobach przyrody dotyczące zapobiegania ryzyku powodzi i suszy oraz ochrony przed tym ryzykiem;
- dostarczanie rozwiązań IT/OT opartych na danych na potrzeby ograniczenia wycieków.
Rozporządzenia dla celów środowiskowych Taksonomii już dostępne
Przyjęcie aktu delegowanego do Taksonomii dla 4 celów środowiskowych skutkuje tym, że dokumenty są dostępne już we wszystkich językach urzędowych UE, w tym także polskim. Do tej pory mogliśmy czytać ten materiał wyłącznie po angielsku. Na stronie poświęconej Taksonomii pobrać można teksty w różnych językach.
Trwające od 4 kwietnia konsultacje społeczne zakończyły się 3 maja. Zebrane w ramach procesu uwagi są dostępne na stronach Komisji Europejskiej. Uwag wpłynęło ponad 500 i każda z nich została opublikowana wraz z informacją o składającym.